MENÜ

SAUNA AHŞAP KAPLAMA

 

Karkas Konstrüksiyon  :

Sauna tavanının, duvarlarının ve oturma-yatma gruplarının ahşap konstrüksiyonunda yüksek sıcaklığa ve sıcaklık farklarına dayanıklı 1. sınıf köknar veya muadili ağaçlar kullanılmalıdır. Ahşap konstrüksiyon teşkil edilirken bu ağaçlar (5x5) ve (5x10) cm ölçülerinde ve gereken boylarda tavan ve duvarlara monte edilir. Karkasların aralarının 50 cm’den daha fazla olması tavsiye edilmez. Eğer saunada bir veya birden fazla duvar camdan teşkil edilecek veya doğal taş ile kaplanacaksa, bitiş detayları bu aşamadan itibaren göz önünde bulundurulmalıdır.

Saunanın tavan ve duvar kaplamasında kullanılacak lambrilerin ham, fırınlanmış, budaksız (veya kilitli küçük budaklı) ve reçine kusmayan ağaç cinslerinden seçilmesi şarttır. Hemlock (Kanada Çamı), Western Red Cedar (Kaliforniya Kızıl Sediri), Finlandiya Çamı ve Fin Ladini lambriler bu tanıma en iyi uyan ağaç cinsleridir. Bu ağaçlar Kuzey ülkelerinde yetiştiklerinden sert hava koşullarında ve yavaş büyürler ve bundan dolayı daha sağlam ve dirençli yapıları vardır. Sıcaklık farklarından dolayı dönme ihtimalleri yoktur. Aynı zamanda ısınan havayı emerek dört bir yandan tekrar saunanın içine gönderirler.

Saunanın içerisinde vücudun temas edeceği oturma ve yatma grupları, taban ızgarası ve sırt dayama yerlerinde saunanın yüksek ısısında bile cildi yakmayan Güney Afrika menşeli Abachi (Ayous – Wawa) ağacından latalar kullanılmalıdır. Bu ağacın oturma ve yatma gruplarında kullanılmasının diğer sebebi ise kıymıksız ve kolay temizlenebilir olmasıdır. Taban ızgarası portatif olmalı, kaldırıldığında altındaki mermer, seramik vb. kolaylıkla temizlenebilmelidir.

Sauna içerisinde, özellikle de vücudun temas edeceği oturma ve yatma grupları, taban ızgarası ve sırt dayama yerlerinde kesinlikle çivi görünmemeli, konstrüksiyon gizli çivileme-vidalama ile yapılmalıdır.