MENÜ

İÇ MEKAN AHŞAP KAPLAMA

Orta boy duvar kaplamaları: Kapı ya da pencere üst seviyesine kadar yapılan, yüksekliği 200–230 cm olan orta boy duvar kaplamalarıdır. Büro, okuma ve toplantı salonu, sanat galerisi, salon ve girişlerde uygulanır. Kapı yüksekliğinde yapılan kaplama odayı daha yüksek gösterir.
 Tam boy duvar kaplamaları: Tabandan tavana kadar yapılan, özellikle akustik olması istenen yerlerde kullanılır. Konser, sinema, tiyatro, konferans ve toplantı salonu gibi mekânlarda uygulanır. Tavan yüksekliğinde yapılan duvar kaplaması mekânı basık gösterir.
 Dış görünüşlerine göre duvar kaplamaları
Duvar kaplamaları yapılacağı yerin ve kullanılacak malzemenin özelliğine göre farklı şekillerde uygulanır. Yapının yüksekliği, geniş ve dar oluşu kaplama elemanının boyutlarını etkiler.
 Dar tabla görünümlü duvar kaplamaları: Genelde ahşaptan yapılır. Genişliği 5-15 cm arasında değişir. Daha geniş yapıldığında ahşap çalışır. Küçük ve alçak yapılarda tercih edilir. Yapıyı geniş ve yüksek gösterir. Dikey ve yatay olarak döşenebilir.
 Geniş tabla görünümlü duvar kaplamaları: Geniş tabla görünümlü duvar kaplamaları yonga levha, mdf, werzalit, suntalam gibi malzemelerden yapılır. Geniş ve yüksek yapılarda uygulanır, yapıyı alçak ve dar gösterir. Yatay ve dikey konumda döşenebilir.
Çerçeve tabla görünümlü duvar kaplamaları: Çok tercih edilmeyen bir yöntemdir. Duvar kaplama panoları çerçeve şeklinde hazırlanır. Çerçevenin ortasına mdf, yonga levha, kontraplak veya masif geçirilerek ana pano hazırlanır. Orta levhalar çerçeveye kinişli, lambalı çıtalı olarak bağlanabilir. Çerçevenin ortası mdf veya masif ise orta levha işlenerek yüzeye fuga açılabilir ya da göbek yapılabilir. Hazırlanan panolar yerine düz veya şaşırtmalı olarak döşenir.
Teknik özelliklerine göre duvar kaplamaları
 Isı yalıtımlı duvar kaplamaları: Binalarda ısı yalıtımı, sağlık ve ekonomik açıdan önemlidir. Yapılardaki duvarlar istenen düzeyde ısı yalıtımı sağlayacak özellikte değildir. Bu durumda ısı yalıtımı duvar kaplamalarıyla sağlanır. Ahşap, doğal yapısı itibarıyla ısı yalıtan bir malzemedir. Duvar kaplaması ile duvar arasında kalan boşluktaki hava, önemli yalıtım görevi görür. Duvarların ısı yalıtımını artırmak için duvar kaplaması ile duvar arasına ısı yalıtım malzemesi konulmalıdır. Yalıtım malzemesi olarak cam yünü ve styrofor (strafor) gibi malzemeler kullanılır. Havadaki nemin duvar ve ısı yalıtıcı tarafından emilmesini önlemek için alüminyum ve plastik özellikli nem yalıtım malzemeleri kullanılır. Nem yalıtım malzemesi kullanılmadığında ısı yalıtım malzemesinin özelliği bozulur. Sonuçta duvar kaplaması nemi emerek bozulur.
 Ses yalıtımlı duvar kaplamaları: İçerideki sesin dışarıya, dışarıdaki sesin içeriye girmesinin istenmediği durumlarda duvar kaplamaları ses yalıtımlı özellikte yapılır. Normal duvar kaplaması ses yalıtımı yapar  ancak özel olarak sesin yalıtılması istenen durumlarda duvar ile duvar kaplaması arasındaki boşluğa ses yalıtım malzemesi konulur. Ses yalıtım malzemesi olarak cam yünü, hasır ve keçe gibi malzemelerden hazırlanmış plakalar kullanılır.
 Akustik duvar kaplamaları: Akustik kapalı bir yerde sesin dağılım biçimi, ses dağılımı olarak tanımlanır. Yani sesin iyi işitilmesidir. Akustik, yapı içerisinde sesin tavan ve duvarlardan uygun zamanda ve biçimde yansımasıdır. Mekânın akustiğini yapının biçim ve büyüklüğü ve ses kaynağının yeri de etkiler. Usulüne uygun yapılan duvar kaplaması ile yapıya akustik özellik kazandırılır. Ses yalıtımlı duvar kaplamasında bölümleme ve konstrüksiyon önemlidir. Düzgün ve pürüzsüz büyük yüzeyler ses dalgalarını yansıtır. Dalgalı ve pürüzlü yüzeylerde ise ses dalgaları kırılır. Kırık yüzeyli ve arkası ses emici gereçlerle doldurularak yapılan duvar kaplamaları,
ses dalgalarını kırar ve emer. Ses emici ve yalıtıcı olarak en çok cam yünü kullanılır. Akustik duvar kaplaması yapımında genelde delikli ve oluklu lif plakalar kullanılır.
 Duvar kaplamalarının uygulandığı yerler
 Evlerde salon, çalışma odası ve antreler
 Resmî ve özel kuruluşların makam odaları dekorasyonu
 Lokanta ve pastane gibi yerler
 Akustik özellik gerektiren sinema, tiyatro ve konser salonu gibi yerler
 Büro, ofis gibi özel çalışma alanları